کار در قبرس شمالی

در ابتدا برای کلیه بازدیدکنندگان قبرس شمالی ویزای توریستی سه ماهه صادر می شود. قبل از پایان انقضا ویزا ، شما باید برای اجازه اقامت موقت درخواست کنید. به ازای هر روز که پس از اتمام ویزای سه ماهه ی خود در قبرس شمالی اقامت داشته باشید مشمول پرداخت جریمه خواهید شد، مگر اینکه درخواست اجازه اقامت داده باشید.

برای کار در قبرس شمالی شما باید مجوز کار داشته باشید. مجوزهای کار ، که موقت هستند ، در حال حاضر فقط به کسانی پیشنهاد می شود که دارای یک پست خاص هستند، که توسط یک شهروند واجد شرایط قبرس شمالی قابل پر کردن نیست. علاوه بر این، در حالی که واقعاً در قبرس شمالی هستید، نمی توانید به طور رسمی درخواست مجوز کار کنید، اگرچه به نظر می رسد این موقعیت در سطح محلی انعطاف پذیر است. با این حال همیشه برای اولین بار قبل از استخدام با دولت مشورت کنید.

چگونه می توان برای قبرس شمالی اجازه کار گرفت

شما باید یک کارفرمای قبرس شمالی پیدا کنید که مایل باشد از طرف شما به افسر مهاجرت در وزارت کشور درخواست کند. وزارت کار و بیمه های اجتماعی در مورد موقعیت فعلی محل کار برای مشاغلی مانند آنچه شما متقاضی هستید، به مأمور مهاجرت مشاوره می دهند و آفیسر را از طریق قوانین کار راهنمایی می کنند. این به عهدهِ‌ی کارفرمای آینده شما می‌باشدکه ثابت کند که او فقط به مهارت‌های شما احتیاج دارد.

کار-در-قبرس-لاکچری-لایف-قبرس

نحوه یافتن کار در قبرس شمالی

به منظور یافتن کار در قبرس شمالی و استخدام شدن در این کشور، روش‌های مختلفی وجود دارد. در واقع یافتن کار در قبرس شمالی برای شهروند یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا  با یک فردی که از سایر کشوررهای دنیا به این کشور مهاجرت کرده است، متفاوت می باشد. افرادی که شهروند یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستند می‌توانند با در دست داشتن گذرنامه اتحادیه اروپا به کشور قبرس شمالی وارد شوند و در یک دوره حداکثر 90 روزه، کار مورد نظر خود را پیدا کنند. تاکید بر روی این نکته لازم است که یک شهروند اتحادیه اروپا که برای یافتن شغل به کشور قبرس شمالی وارد شده است، حق ندارد بیشتر از سه ماه بدون داشتن شغل در این کشور بماند. این افراد باید بعد از اینکه کار مورد نظر خود را پیدا کردند، درخواست جواز کار و اجازه اقامت موقت بدهند. این جواز اقامت موقت، شش ماه بعد از ثبت نام، صادر می گردد.

در صورتی که یک شهروند یک کشور غیر از اتحادیه اروپا بخواهد در کشور قبرس شمالی برای خود شغلی دست و پا کند شرایط دشوارتر خواهد بود. در واقع اگر یک فردی که شهروند یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیست قصد پیدا کردن کار در قبرس شمالی را داشته باشد باید قبل از اینکه وارد کشور قبرس شمالی شود شغل مورد نظر خود را پیدا کرده باشد و ویزای کار دریافت کرده باشد. این ویزای کار که بین سه ماه تا یک سال هم معتبر است و امکان تمدید هم دارد توسط وزارت کار کشور قبرس شمالی صادر می گردد. نکته مفید در این مبحث این است که برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا، ساده ترین روش به منظور پیدا کردن شغل در کشور قبرس شمالی، تدریس انگلیسی از طریق مدارس خصوصی یا بین المللی است.

مهارت های مورد نیاز فعلی در قبرس شمالی

به لطف رونق توسعه املاک در قبرس، تقاضا از بازرگانان ماهر و متخصصان ساخت و ساز مانند مهندسان عمران بالا رفته است. همچنین تقاضا برای آژانس های املاک باتجربه جهت معامله و فروش املاک پررونق نیز وجود دارد. معلمان واجد شرایط بین المللی نیز مورد نیاز هستند. در حال حاضر پنج دانشگاه در قبرس شمالی وجود دارد. مشاغل مرتبط با گردشگری، از جمله نمایندگان سفر و مرتبط با آن ها، نیز مورد نیاز واقع می شوند.

قوانین کسب و کار در کشور قبرس شمالی به نحوی است که:

 1. برای افرادی مانند دانشجویان، اجازه استخدام به صورت تمام وقت، را نمی دهد و در صورتی که دانشجویان در این کشور استخدام شوند هم بیمه و مزایای قانون کار را دریافت نخواهند کرد؛
 2. دانشجویان فقط می‌توانند به صورت پاره‌ وقت در واحدهای صنفی، شرکت و یا رستوران‌ها کار کنند.
 3. قانون دیگری که می توان در مورد شرایط کار در قبرس شمالی به آن اشاره کرد دریافت ویزای کاری پس از استخدام در یک شرکت یا واحد صنفی است. اگر فردی بتواند در یکی از شرکت‌ها و یا واحدهای صنفی کشور قبرس استخدام شود، می‌‌تواند به واسطه درخواست و معرفی آن شرکت یا واحد صنفی به اداره کار، علاوه بر اینکه حقوق کامل دریافت می کند و بیمه می شود مطابق قانون کار این کشور، ویزای کاری اقامت در کشور قبرس شمالی را هم دریافت کند.

شرایط استخدام به کار در قبرس شمالی

کار در قبرس شمالی هم مانند  تمام کشورهای دیگر تابع یک سری مقررات و ضوابط و قوانین است. قبرس یک جزیره‌ در دریای مدیترانه است. این کشور هم برای مسافرت تفریحی و توریستی، کشوری محبوب به شمار می رود و هم برای سرمایه گذاری و استخدام به کار و زندگی کردن، کشور خوبی است. سرمایه گذاری‌های زیاد خارجی و رشد سریع اقتصادی این کشور موجب شده است راه اندازی کسب و کار در قبرس شمالی یا استخدام در این کشور سود آور و مفید باشد.

یافتن شغل در قبرس شمالی

مشاغل در مقاله هایی مانند “امروز قبرس[1]” و “هفتگی قبرس[2]” تبلیغ می شوند. قبرس شمالی یک جامعه گره خورده است و هنگامی که شغلی پیدا کردید، یافتن مورد بعدی معمولاً به صورت ساده شبکه سازی می‌شود. پرس و جو کنید و مهارت های خود را به اشتراک بگذارید و ببینید آیا تقاضا یا نیازهای محلی برایشان وجود دارد. در قبرس شمالی کاملاً پذیرفته شده است که شما مستقیماً به شرکتها مراجعه کرده و در مورد جای خالی موقعیت های شغلی آن‌ها سوال کنید. با انگلیسی به عنوان زبان اصلی تجارت، هر انگلیسی زبان از یک مزیت مشخص برخوردار است، اما کمی آشنا بودن به زبان ترکی همیشه به شما کمک خواهد کرد!

شروع کار در قبرس شمالی

اکثر شرکتهایی که در قبرس شمالی فعالیت می کنند، شرکتهای خصوصی محدودی هستند که تقریباً مطابق قانون 1948 شرکت انگلستان تأسیس شده اند. در حالیکه اکثر آنها با اکثریت سهامداران ترکیه فعالیت می کنند ، شورای وزیران اجازه مالکیت خارجی شرکتهای ثبت شده TRNC را صادر می کند. با این حال فقط شرکت هایی با 51٪ یا بیشتر سهامداران ترک می توانند مالکیت املاک یا زمین داشته باشند.

یک حسابدار شما را از طریق راه اندازی یک شرکت محدود قبرس شمالی راهنمایی می کند. اولین گام ، درخواستی به شورای وزیران است که جزئیات کاملی از ماهیت تجارت ، سهامداران مالکیت و غیره را ذکر می کند. علاوه بر این ، برای تأمین اجازه کسب و کار ، با اعتبار یک سال که هزینه آن سالانه 1000 لیر ترکیه است ، باید از اداره مهاجرت درخواست شود. این فقط زمانی صادر می شود که شورای وزیران اجازه تشکیل شرکت را صادر کند. روند درخواست شامل یک معاینه پزشکی شامل آزمایش خون برای اچ‌آی‌وی و سل است. همه شرکت ها باید در بخش تأمین اجتماعی جهت پرداخت بیمه درمانی ، در بخش مقامات مالیاتی ثبت شوند. پس از ایجاد همه این برنامه ها و اعطای مجوز، می توانید کسب و کار خود را آغاز کنید.

کار در قبرس شمالی برای ایرانیان

اگر به عنوان یک ایرانی دوست دارید که به کشور قبرس شمالی مهاجرت کنید و ویزای کاری دریافت کنید و در آنجا ساکن شوید باید توجه داشته باشید که موارد زیر کمک فراوانی در این راستا به شما خواهند کرد.

 1. اولا فراگیری زبان انگلیسی، ترکی و یونانی می تواند عامل تعیین کننده ای در این زمینه باشد.
 2. ثانیا داشتن مهارت در رشته‌های مهندسی مانند مهندسی کامپیوتر و برق و … بسیار مفید است.
 3. ثالثا داشتن سرمایه به منظور سرمایه گذاری در آن کشور هم می تواند امتیاز بزرگی برای شما محسوب شود.
 4. داشتن مهارات‌های ارتباطی
 5. داشتن تحصیلات عالیه دانشگاهی
 6. و هم چنین داشتن سوابق کاری به درد بخور هم به شما کمک فراوانی خواهد کرد تا به هدف خود یعنی گرفتن ویزای کاری در کشور قبرس شمالی برسید.

 

حقوق و مزایای کار در قبرس

در مقایسه با بقیه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، حقوق و مزایای یک کارگر در کشور قبرس شمالی، مقداری پایین تر است؛ ولی چون میزان مالیات هم در این کشور کمتر از کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا است، همین حقوق و مزایای پایین هم می تواند برای بسیاری از متقاضیان کار در قبرس شمالی مناسب باشد.

حقوق پایه قانون کار در قبرس شمالی هر سال تغییر می‌کند، ولی مطابق با قانون کار کشور قبرس شمالی، در سال  2018 میلادی بیشترین حقوق یک کارگر، برابر با دو هزار و پنجاه و هفت لیر ترکیه بود.

کمترین حقوق یک کارگر نیز در این کشور برابر با دو هزار و سیصد و شصت و پنج لیر ترکیه است. بقیه مزایایی که دولت قبرس شمالی به کارگران و کارمندان شاغل در این کشور ارائه می دهد عبارتند از پاداش بازنشستگی و پاداش‌های سالانه و بیمه‌ی درمانی و بیمه عمر.

در کشور قبرس شمالی یک سری از مشاغل درآمد بالاتری نسبت به مشاغل دیگر دارند. در واقع کار در قبرس شمالی هم مانند کار در سایر کشورها به یک شکل و با یک درآمد یکسان نیست. به عنوان مثال مشاغل مربوط به فعالیت‌های توريستی مانند هتل داری، رستوران داری، مدیریت کردن مراکز تفریحی و اجاره ماشین درآمد بالایی در کشور قبرس شمالی دارند. البته در هر کشوری، مشاغلی که با توریست‌ها سر و کار دارند معمولا از مشاغل دیگر، پردرآمدتر هستند. آژانس مسافرتی هم شغل پردرآمدی در کشور قبرس شمالی است. مشاغل مربوط به ورزش‌های دریایی و البته صرافی‌های بین المللی هم در کشور قبرس شمالی، به درآمد خوبی منجر می شوند.

مشاغل مربوط به کشاورزی و دامداری و هم چنین مشاغل مربوط به ساخت و ساز مسکن هم در کشور قبرس شمالی پردرآمد هستند. علاوه بر اینها، مشاغلی مانند صادرات انواع صنایع دستی و صادرات انواع محصولات کشاورزی مانند گندم، جو، مرکبات و سیب زمینی، کالاهای صنعتی، میوه‌های مختلف‌، تنباکو، انواع لباس و کفش و هم چنین واردات مانند مواد خوراکی، گوسفند و گاو و هم چنین واردات نفت و انواع فرآورده‌های شیمیایی در کشور قبرس شمالی سودآور هستند.

نرخ بیکاری و بازار کار در قبرس

کشور قبرس دارای نرخ بیکاری پایینی است و به دلیل رشد اقتصادی خوبی که این کشور دارد نرخ بیکاری این کشور هر ساله رو به کاهش است. به عنوان مثال نرخ بیکاری در کشور قبرس در سال 2022 و در ماه آوریل 5.1 درصد بوده که این عدد در ماه می به 4.8 درصد کاهش پیدا کرده است. قبرس یک محیط بسیار امن برای زندگی و کار است. مسافت های سفر کوتاه است، بنابراین برخلاف بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر رفت و آمد روزانه شما معمولاً بسیار سریع و ارزان خواهد بود. فردی که در قبرس کار می کند به طور معمول حدود 2160 یورو در ماه درآمد دارد. دستمزدها از 550 یورو (کمترین دستمزد) تا 9660 یورو (بالاترین حقوق) متغیر است. این میانگین حقوق ماهانه شامل مسکن، حمل و نقل و سایر مزایا است.

مشاغل قابل فروش در قبرس شمالی

از سوی دیگر، شما این انتخاب را دارید که یک تجارت موجود در قبرس شمالی را خریداری کنید. اغلب فرصت ها در زمینه‌ی خرید آژانس های املاک، بارها، رستوران ها و شرکت های خدمات گردشگری بوجود می آیند. به غیر از این موارد، شرکت های محدود دیگری نیز وجود دارند، همانطور که در انگلستان وجود دارد.

منبع: سایت https://faras.co/en

[1] Cyprus Today

[2] Cyprus Weekly
سوالات متداول

چه شغل هایی در قبرس شمالی از در آمد بالایی برخوردار هستند؟
به عنوان مثال مشاغل مربوط به فعالیت‌های توريستی مانند هتل داری، رستوران داری، مدیریت کردن مراکز تفریحی و اجاره ماشین درآمد بالایی در کشور قبرس شمالی دارند. البته در هر کشوری، مشاغلی که با توریست‌ها سر و کار دارند معمولا از مشاغل دیگر، پردرآمدتر هستند. آژانس مسافرتی هم شغل پردرآمدی در کشور قبرس شمالی است. مشاغل مربوط به ورزش‌های دریایی و البته صرافی‌های بین المللی هم در کشور قبرس شمالی، به درآمد خوبی منجر می شوند.
داشتن چه مهارت هایی برای کار در قبرس شمالی نیاز است؟

 1. اولا فراگیری زبان انگلیسی، ترکی و یونانی می تواند عامل تعیین کننده ای در این زمینه باشد.
 2. ثانیا داشتن مهارت در رشته‌های مهندسی مانند مهندسی کامپیوتر و برق و … بسیار مفید است.
 3. ثالثا داشتن سرمایه به منظور سرمایه گذاری در آن کشور هم می تواند امتیاز بزرگی برای شما محسوب شود.
 4. داشتن مهارات‌های ارتباطی
 5. داشتن تحصیلات عالیه دانشگاهی
 6. و هم چنین داشتن سوابق کاری به درد بخور هم به شما کمک فراوانی خواهد کرد تا به هدف خود یعنی گرفتن ویزای کاری در کشور قبرس شمالی برسید.

Compare Listings

عنوان قیمت وضعیت نوع منطقه هدف اتاق های خواب حمام و سرویس بهداشتی