توری‌ دوزی‌

 

صنایع دستی کشور قبرس شمالی توری‌ دوزی‌
بی شک شاخص ترین‌ صنایع دستی کشور قبرس شمالی، توری‌دوزی‌ هست که به توری لفکاریتیکا معروف می باشد. قدمت این هنر به قرن پانزدهم باز می گردد و این هنر در پاییز سال 2009 در فهرست میراث یونسکو ثبت شده می باشد.
این مردم ونیز بودند که در طول اشغال جزیره قبرس در طی سال های 1489-1570 الهام ‌بخش توری ‌دوزی Lefkara بودند. زنان محلی از گلدوزی ‌های ظریف روی لباس ‌های آنها ایده می‌ گرفتند و روی توری ‌دوزی ‌های خود پیاده می‌ کردند.
توری ‌دوزی همیشه بخشی از زندگی هر قبرسی ترک بوده ، زیرا گلدوزی‌های سفید بر روی لباس عروس از زمان قدیم در قبرس مرسوم بوده و به طور سنتی دختران جوان قبرسی مجبور بودند یک مجموعه گسترده از توری ‌دوزی را برای نمایش در روز عروسی خود تهیه و آماده کنند. به این ترتیب، این هنر طی قرن‌ها از مادران به دخترانشان سینه ب سینه منتقل شده است.
زن ها در روستاها و شهرهای کوچک قبرس شمالی، دور هم می‌نشینند و به طور ماهرانه‌ ای روی پارچه‌ های کتان گلدوزی‌ ها می‌کنند. توری‌ دوزی‌ قبرس برای رومیزی و دیگر تزئینات آشپزخانه کاربرد دارد و همچنین با نقوش هندسی پیچیده ‌ای دوخته و بافته می شوند که از هر دو طرف کاملا یکسان و قرینه هستند.

حصیر بافی

 

صنایع دستی کشور قبرس شمالی حصیر بافی

حصیر بافی نیز یکی دیگر از هنرهای سنتی مردم جزیره هست. نمی ‌توانید به سبدهای حصیری قبرس شمالی توجه نکنید. طرح‌های روشن و شاد حصیر های بافته شده به راحتی از مغازه‌ها و دیوارهای رستوران در سراسر کشور توجه شما را به خودش جلب می کنند. حصیربافی در کشور قبرس شمالی هنری منحصر به فرد می باشد، زیرا هر بافنده الگوی بافت خاص خود را دارد و با نوع سلیقه خود حصیر را می بافند. سینی‌های تخت به همراه سبدهای نان ظریف و جعبه‌های جواهرات درب‌ دار، از نوع خاصی از نی و سبدهای بزرگتر از بامبو ساخته می‌شوند.
در حصیربافی گاهی از ساقه، برگ و شاخه درختان به شکل موجود می تا وسایلی مانند سبد، سینی نان، جارو و حتی جعبه جواهرات تولید کنند.

 

گلدوزی

صنایع دستی کشور قبرس شمالی گلدوزی

نوع دیگری از گلدوزی های زیبا و رنگارنگ که درآن پارچه های کتان روی قاب‌های چوبی دایره‌ای که به آن kasnak گفته میشود محکم بسته می شود و سپس طرح کلی با نخ ابریشمی قهوه‌ای یا سیاه فرانسوی گلدوزی می شود بسیار بی‌نظیر و متفاوت بوده و به گلدوزی کشور قبرس شمالی معروف است.
گلدوزی سنتی در کشور قبرس شمالی به اسم “hesap” معروف هست که به معنای محاسبه می باشد. این نام به این دلیل می باشد که هنگام تزئین آنها با نقوش مختلف، هر نخ یک به یک شمرده می‌شود.

آثار ابریشمی

صنایع دستی کشور قبرس شمالی آثار ابریشمی

تا همین اواخر، هر خانواده ترک قبرسی در گرفتن پیله ‌های کرم ابریشم گران‌ بها تبحر داشت و با تبدیل کردن پیله‌ها به نخ، پارچه های ابریشمی می ‌بافت. متأسفانه، تجارت پارچه ابریشم در قبرس شمالی به دلیل رقابت خارجی و صنعتی شدن از بین رفت، اما با تولید وسایل تزئینی از پیله کرم ابریشم، این صنعت جذاب همچنان باقی مانده است.امروزه در قبرس شمالی از پیله ابریشم در تزئین پارچه و لباس استفاده می‌شود.
جالب هست که رنگ پیله‌ها در کشورهای مختلف متفاوت می باشد، در ترکیه سفید، اما در قبرس زرد هستند.

روسری یمنی (روسری سنتی)

صنایع دستی کشور قبرس شمالی روسری یمنی (روسری سنتی)

روسری‌ های یمنی با تزئینات ریز، قبلاً به عنوان نمادی از غنا توسط زنان ترک قبرسی به طور گسترده پوشیده می‌شد. در اصل این روسری‌ها نشانه ثروت و قدرت بود. این روسری‌ها از نخ‌های نازک بافته می‌شدند و سپس با طرح‌های زیبا و پیچیده‌ای از برگ‌ها، شاخه‌ها و گل‌ها تزئین و به دور سر بسته می‌شود که مهاجران و مسافران از آن ها خریداری می کنند.
جالب است بدانید که بسیاری از زنان مسن کشور قبرس شمالی در شهرهای کوچک هنوز این روسری سنتی را به سر می‌گذارند.

 

صندلی های ساخته شده از نی

صندلی های ساخته شده از نی

در بسیاری از فروشگاه‌ های صنایع دستی می‌توانید صندلی‌ هایی را پیدا کنید که از نی ساخته شده‌اند. هنر نی ‌بافی به طور کلی از گذشته محبوبیت فراوانی در قبرس شمالی داشته است.
این صندلی‌های مینیاتوری هرکدام بافتی کاملاً پیچیده دارند. این نوع صندلی‌ها بسیار سبک و در عین حال بادوام هستند و هنوز هم در میان خانواده‌های ترک قبرسی بسیار محبوبیت دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Compare Listings

عنوان قیمت وضعیت نوع منطقه هدف اتاق های خواب حمام و سرویس بهداشتی