آشنایی با نیکوزیا؛ پایتخت کشور قبرس شمالی

 

معرفی شهر نیکوزیای شمالی (لفکوشا) در قبرس شمالی

قبرس شمالی از سال 1983 و با اعلام استقلال بخش ترک نشین قبرس تشکیل شد و از بخش شمالی با ترکیه، از بخش جنوبی با مصر، از بخش شرقی با سوریه و از بخش غربی نیز با یونان مرز مشترک دارد. جزیره بودن قبرس شمالی و قرار گرفتن در دل آب های مدیترانه، آن را به مقصدی توریستی – مهاجرتی تبدیل کرده است. بخش ترک نشین پس از تقسیم بندی قبرس، شهر نیکوزیای شمالی یا همان لفکوشا را به عنوان پایتخت خود اعلام کرد. در ادامه به معرفی شهر نیکوزیای شمالی در قبرس شمالی خواهیم پرداخت.

 

شهر نیکوزیای شمالی (لفکوشا) در قبرس شمالی

جالب است بدانید که نیکوزیا پیش از تقسیم بندی قبرس به دو بخش شمالی و جنوبی نیز پایتخت کشور قبرس بوده و پس از تقسیم بندی لقب پایتخت دو تکه شده در دنیا را گرفته است. زیرا این شهر توسط تنها یک نوار سبز رنگ، مرز بین دو کشور قبرس شمالی و جنوبی را تعیین می کند. اداره‌ی شهر نیکوزیا بعد از تقسیم قبرس، بر عهده ی شهرداری لفکوشای ترک بوده و اکنون مرکز اقتصادی، سیاسی و فرهنگی قبرس شمالی محسوب می شود.

شهر نیکوزیای شمالی یا همان لفکوشا میزبان 4 دانشگاه معتبر قبرسی ترکی می‌باشد که عبارتند از: دانشگاه خاور نزدیک، دانشگاه بین‌المللی قبرس، دانشگاه مدیترانه‌ای کارپاسیا و دانشگاه آمریکایی قبرس که همگی جزء معتبرترین دانشگاه‌های قبرس شمالی بوده و ارزش مدرک آن‌ها و کیفیت نظام آموزشی در این دانشگاه‌ها هم راستا با استانداردهای بالای جهانی می‌باشد.

برخورداری این شهر از دانشگاه های مجهز و مشهور و دارا بودن موقعیت عالی، آن را به شهری محبوب برای مقصد مهاجرتی دانشجویان و متقاضیان تحصیل تبدیل کرده است.

بیشتر بخوانید: تحصیل در قبرس شمالی

بیشتر بخوانید: برترین دانشگاه‌های قبرس شمالی

شهر نیکوزیا (لفکوشا) قبرس شمالی

تاریخچه شهر نیکوزیا


نامگذاری شهر نیکوزیا مربوط به حدود سال قبل ۲۲۵۰ از بوجود آمدن شهر لدرا می باشد که پس از آن به لفکوتن لدرن تغییر نام یافت.

در زمان آغاز امپراطوری رومی ها دوباره نام آن به لفکون یعنی باغ درختان صنوبر تغییر یافت و علت نامگذاری آن وجود درختان صنوبر بسیاری در کنار رود پدیوس بوده است.

شهر نیکوزیا از قرن هفتم تاکنون، بجز در زمان حکومت ونیزی ها و به خاطر حمله اعراب و نا امن کردن منطقه در آن دوره، بعنوان پایتخت انتخاب شده است و آثار حکومت ها در میان دیوارها و بقایای تاریخی و باستانی مربوط به قرون وسطی و دوره های بعد از قرون وسطی قابل مشاهده است.

شهر نیکوزیا (لفکوشا) قبرس شمالی

جاذبه های توریستی مهم شهر نیکوزیا

 

تاریخچه و قدمت شهر نیکوزیا همانطور که گفته شد، به بیش از 2500 سال قبل از میلاد باز می‌گردد. در نتیجه جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی، توریستی و معماری فراوانی را در این شهر می توان یافت.

از جمله جاذبه‌های توریستی شهر نیکوزیای شمالی (لفکوشا) می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

مسجد سلیمیه لفکوشا

مسجد سلیمیه که همچنین با نامهای ایاصوفیه و کلیسای جامع کاتولیک روم سابق شناخته می شود، قدیمی ترین کلیسای جامع گوتیک است و ساخت آن در حدود سال 1209 آغاز شد.

سبک گوتیک تحت تأثیر کلیسای جامع نوتردام قرار گرفت. در سال 1570 ، پس از ورود عثمانی ها به این جزیره ، کلیسای جامع به مسجد تبدیل شد.

مسجد سلیمیه لفکوشا نیکوزیا (لفکوشا) قبرس شمالی

کاروانسرای بیوک خان

این کاروانسرای بزرگ در قرن شانزدهم به دستور مظفر پاشا ساخته شد. هدف اصلی آن خدمت به مهمانسرای خود بود. اما در زمان حکومت انگلیس در قبرس از این مسافرخانه به عنوان زندان استفاده می شد.

اتاق های بزرگ آن در حال حاضر به عنوان کارگاه و مغازه های سوغاتی استفاده می شود.

شهر نیکوزیای شمالی کاروانسرای بیوک خان

موزه دکتر فاضل کوچوک

دکتر فاضل کوچوک کار خود را به عنوان پزشک آغاز کرد. اما به یکی از مهمترین چهره های ماندگار قبرس تبدیل شده است.

وی پس از استعمار جزیره و تأسیس جمهوری قبرس معاون اول رئیس جمهور بود. او علاقه زیادی به دفاع از حقوق و آزادی های ترک قبرسی داشت.

شهر نیکوزیای شمالی (لفکوشا) موزه دکتر فاضل کوچوک

 

موقعیت جغرافیایی و آب و هوا شهر نیکوزیا

 

نیکوزیای شمالی مساحتی بالغ بر 92.9 کیلومتر مربع و کلانشهر آن 165.2 کیلومتر مربع می‌باشد و به 25 منطقه تقسیم شده است.

شهر نیکوزیا یا لفکوشا آب و هوایی گرم و نیمه خشک به دلیل بارندگی سالانه کم داراست. بطور میانگین فصل تابستان در نیکوزیای شمالی گرم و خشک و زمستان‌های آن معتدل است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Compare Listings

عنوان قیمت وضعیت نوع منطقه هدف اتاق های خواب حمام و سرویس بهداشتی