قبرس شمالی از جمله کشورهایی است که ایرانیان می توانند برای تحصیل در دانشگاه هایش از بورسیه تحصیلی استفاده کرده و در رشته ی مورد نظر خود تحصیل کنند. اما سوال اصلی اینجاست که شرایط دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه های قبرس شمالی چیست؟

اکثر دانشگاه های قبرس شمالی برای دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بورسیه 50 درصدی و یا حتی بیشتر ارائه میدهند، علاوه بر این بورسیه 50 درصدی دانشگاه های این کشور، بورسیه هایی تحت عناوین مختلف و متفاوت به دانشجویان ارائه داده می شود که در ادامه مطلب به بررسی آنها می پردازیم.

قبرس شمالی مزایای زیادی برای ادامه تحصیل برای دانشجویان بین المللی به ویژه دانشجویان ایرانی دارد. برای مثال برخورداری از کیفیت و رفاه زندگی بالا، آب و هوای معتدل و ایده آل، فرصت تفریح و بازدید از نقاط گردشگری قبرس شمالی، نزدیک بودن به ایران، نیاز نداشتن به دریافت ویزا قبل از سفر به قبرس شمالی، استفاده از هر دو زبان ترکی و انگلیسی و … برخی از دلایل علاقه مندی دانشجویان ایرانی به ادامه تحصیل در قبرس شمالی می‌باشد. ولی چندین دلیل مهم دیگر نیز وجود دارند که باید به آن ها اشاره کرد.

  1. با تحصیل در دانشگاه های قبرس شمالی میتواند بعد از گذشت مدتی پس از شروع تحصیل در رشته مورد نظر خود (اصولا بعد از 2 سال تحصیل در مقطع کارشناسی) درخواست exchange از دانشگاه خود به دانشگاه های کشورهای دیگر را داشته باشند.
  2. دانشجویان برای شروع به تحصیل در قبرس شمالی نیازی به داشتن مدرک زبان رسمی و معتبر ندارند.
  3. ارز رسمی کشور قبرس شمالی لیر ترکیه است اما اکثر ارزهای رایج جهانی در قبرس شمالی کارایی دارند و از ارزهای پوند، یورو و دلار آمریکا برای خرید و فروش استفاده می کنند.

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین دانشگاه های قبرس

دانشگاه های قبرس شمالی

شرایط بورسیه تحصیلی دانشگاه های قبرس شمالی

همانطور که در بالا ذکر شد، اکثر دانشگاه های قبرس شمالی برای دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بورسیه 50 درصدی و یا حتی بیشتر ارائه میدهند.

به عنوان مثال شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در دانشگاه بین المللی  CIU، جزو بهترین و راحت ترین بورسیه های تحصیلی این کشور می باشد. همین امر باعث شده است دانشگاه CIU، یکی از مناسب ترین و متداول ترین گزینه ها برای تحصیل در قبرس شمالی باشد.

  • همچنین دانشگاه بین المللی قبرس به دانشجویان مقطع کارشناسی و همچنین در رشته هایی نظیر داروسازی، پزشکی و دندانپزشکی، بورسیه 50 درصدی ارائه میدهد. یعنی همه ی دانشجویانی که پذیرش میشوند، از بورسیه تحصیلی به میزان 50 درصد بهره مند میشوند.

 

  • دانشگاه بین المللی قبرس به دانشجویان مقطع کارشناسی و همچنین کسانی که در رشته داروسازی تحصیل کنند و معدل دیپلم یا پیش دانشگاهی آنها بالای 15 باشد، بورسیه 75 درصدی نیز ارائه میدهد.

 

  • همچنین بورسیه تحصیلی در دانشگاه بین المللی قبرس شمالی برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا ارائه میگردد. دانشجویان تحصیلات تکمیلی با حداقل معدل 15 از 20 میتوانند برای بورسیه تحصیلی اقدام کنند. براساس دستاوردهای دانشگاهی ، کمیته بورس تحصیلی می تواند حداکثر 50٪ بورسیه تحصیلی را به متقاضیان ارائه دهد.

بیشتر بخوانید: دانشگاه مدیترانه شرق(EMU)

دانشگاه های قبرس شمالی

بورسیه تحصیلی قبرس برای ورزشکاران

دانشگاه های قبرس شمالی برای ورزشکاران نیز کمک های مالی برای شهریه دانشگاه و هزینه خوابگاه ارائه می دهند. شرایط اخذ بورسیه تحصیلی قبرس شمالی برای ورزشکاران ، توسط هیئت اجرایی هر دانشگاه تنظیم و به تصویب رسیده است و دانشجویانی که علاقه به تحصیل در رشته های ورزشی دارند با در نظر گرفتن شرایط آن دانشگاه میتوانند به تحصیل در قبرس شمالی بپردازند.

 

 (بورسیه داروسازی) : بورسیه داروسازی 75% میباشد، یعنی با دریافت این بورسیه شما به جای 4000 یورو، فقط و فقط 1000 یورو در هر ترم پرداخت خواهید کرد. بطور کلی رشته داروسازی ، یکی از بهترین رشته ها برای افراد علاقه مند به تحصیل در قبرس شمالی است.

 

(بورسیه دندانپزشکی قبرس) : دانشجویان میتوانند با بورسیه 40% در رشته دندانپزشکی به تعداد بسیار محدود ، به جای ترمی 5800 یورو فقط 3480 یورو پرداخت کنند.

 

(بورسیه پزشکی) : دانشجویان با بورسیه 40% در رشته پزشکی می توانند به تعداد بسیار محدود، به جای ترمی 6700 یورو فقط 3780 یورو پرداخت کنند.

 

دانشگاه های قبرس شمالی

رشته پزشکی  در دانشگاه مدیترانه شرقی شامل بورسیه نمیشود. علت آن این است که پزشکی دانشگاه مدیترانه شرقی رشته ای مشترک بین دانشگاه مارمارا و دانشگاه مدیترانه شرقی می باشد و تصمیم گیرنده برای ارائه بورسیه فقط دانشگاه مدیترانه شرقی نمی باشد.

بطور کلی  قبرس شمالی کشوری رو به رشد است که آینده روشنی را پیش روی خود دارد. فرصت‌های شغلی بیشتر در قبرس شمالی و هزینه‌های زندگی پایین‌تر نسبت به کشورهای دیگر می‌تواند به دانشجویان کمک کند تا با شرایط ساده‌تر و راحت تری مهاجرت کرده و سپس از طریق برنامه‌ها تبادل دانشجو شانس خود را برای تحصیل در کشورهای اروپایی و آمریکایی محک بزنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Compare Listings

عنوان قیمت وضعیت نوع منطقه هدف اتاق های خواب حمام و سرویس بهداشتی