نظام آموزشی کشور قبرس شمالی طی چند سال گذشته پیشرفت بسیاری داشته و همین عامل سبب شده است که فارغ التحصیلان از این کشور نیز بتوانند از بهترین دانشگاه‌های جهان پذیرش گرفته و جذب موقعیت‌های شغلی عالی شوند. برای آشنایی بشتر با نظام آموزشی این کشور در این مقاله به بررسی انواع مدارس در کشور قبرس شمالی می‌پردازیم.

بطور کلی مدارس کشور قبرس شمالی به ۳ دسته مدارس دولتی بر پایه زبان ترکی استانبولی، دولتی استثنایی (تیزهوشان، زبان تدریس انگلیسی و ترکی)، خصوصی (زبان تدریس با تمرکز برانگلیسی و نیز محاوره ترکی) تقسیم می‌شوند و می‌توان گفت هر سه نوع این مدارس از سیستم آموزی قوی و مدرنی بهره‌مند هستند.

بیشتر بخوانید: تحصیل در کشور قبرس شمالی

بیشتر بخوانید:معرفی بهترین دانشگاه های قبرس

انواع مدارس در کشور قبرس شمالی

تحصیل در مدارس بین المللی قبرس شمالی

در چند سال اخیر، سیستم آموزشی کشور قبرس شمالی خیلی رشد کرده است. پیشرفت چشم گیر سیستم آموزش و پرورش این کشور موجب شده است دانش آموزانی که در مدارس این کشور تحصیل کرده اند و فارغ التحصیل شده اند بتوانند در بهترین دانشگاه‌های دنیا ادامه تحصیل دهند و هم چنین این افراد پس از اتمام دوره دانشگاه هم در شغل‌های بسیار خوبی استخدام می‌شوند. در این مقاله قصد داریم انواع مدارس موجود در کشور قبرس شمالی را بررسی کنبم تا با سیستم آموزشی این کشور آشنایی پیدا کنید.

 

انواع مدارس

مدارس قبرس شمالی تعدادشان زیاد است که هر یک از آنها خدمات متفاوتی دارند. دانش آموزان ۵ الی ۱۲ ساله باید مقطع ابتدایی این مدارس را بگذرانند. مقطع ابتدایی که شامل بخش دولتی می شود دوره شش ساله است. این دوره برای دانش آموزان رایگان و اجباری می باشد. هدف اصلی مدارس بین المللی قبرس شمالی تضمین کردن فرصت های ضروری برای یادگیری می باشد. دانش آموزان با درس خواندن در مدارس قبرس شمالی قادر می باشند که شخصیت مفیدی پیدا کنند. تحصیلات متوسطه در قبرس در دو نوع متفاوت آموزش فنی و حرفه ‌ای و عمومی ارائه می‌ شود.

دانش آموزانی که سن شان بین ۱۲ تا ۱۷ سال است باید در مدارس قبرس شمالی متوسطه ثبت نام کنند. آموزش متوسطه عمومی که در مدارس بین المللی قبرس شمالی انجام می شود بعد از شش سال تمام خواهد شد. این دوره برای تمامی دانش آموزان رایگان است. برخی از مدارس بین المللی قبرس شمالی در مقطع متوسطه تحصیلات شان را به هفت سال می رسانند. به همین دلیل دانش آموزان برای امتحانات بین المللی می توانند آماده می شوند. انتخاب بهترین مدرسه ایرانی در قبرس شمالی یکی از روش ‌های اقامت در این کشور می باشد. والدین می توانند بهترین مدرسه ایرانی در قبرس شمالی را جهت بورسیه فرزندان خود انتخاب کنند.

لیست مدارس بین المللی در قبرس شمالی

جهت تحصیل در مدارس قبرس شمالی تعداد زیادی از کالج ها و مدارس بین المللی را می توانید انتخاب کنید. تعداد مدارس بین المللی قبرس شمالی بسیار زیاد است. بر اساس شرایط تحصیلی تان هر یک از آنها را قادر خواهید بود که انتخاب کنید. بسیاری از مدارس بین المللی قبرس شمالی در شهرهای لیماسول، لارناکا، پاپوس و نیکوزیا قرار دارند. انتخاب کردن یکی از مدارس قبرس شمالی مهمترین قدم برای مهاجرت به وسیله تحصیل می باشد. مدرسه نقش مهمی برای تربیت کودکان دارد.

برخی از مهمترین مدارس قبرس شمالی که بین المللی هستند را باید بشناسید و فعالیت های آنها را بررسی کنید. هر یک از این مدارس دارای ویژگی ‌ها و مشخصات خاصی هستند. شما باید یک مدرسه ایرانی در قبرس شمالی انتخاب کنید تا دانش آموزان سریعتر دوره های تحصیلی را بگذرانند. Logos School of English Education، Lighthouse School، Heritage Private School، Silverline Private School، IMS Private School و  Foley’s Schoolاز جمله مدارس بین المللی قبرس شمالی هستند.

معرفی مدارس ایرانی در قبرس شمالی

بسیاری از والدین به دنبال بهترین مدرسه ایرانی در قبرس شمالی هستند تا فرزندان خود را برای تحصیل در آن مدارس ثبت نام کنند. به طور کلی مدارس قبرس شمالی به سه دسته تقسیم بندی می شوند. مدارس دولتی که زبان اصلی شان زبان ترکی استانبولی می باشد. مدارس دولتی استثنایی که پایه اصلی زبان شان انگلیسی و ترکی است. مدارس خصوصی که زبان تدریس شان زبان انگلیسی می باشد و محاوره ترکی دارند. هر یک این مدارس قبرس شمالی سیستم آموزشی مدرن و قوی دارند.

به طور کلی مدرسه ایرانی در قبرس شمالی به صورت خاص وجود ندارد. بلکه شما می توانید فرزندان خود را در یکی از این سه مدارس ثبت نام کنید. برای اینکه دانش‌آموزان سریعتر با سیستم آموزشی مدارس قبرس شمالی آشنا شوند باید زبانشان را تقویت نمایند. مدارس بین المللی قبرس شمالی زبان اصلی ‌شان انگلیسی است. اما باید بدانید که زبان ترکی به عنوان زبان محاوره‌ ای این مدارس شناخته می شود.

لیست مدارس ایرانی در قبرس شمالی

برای اینکه با لیست مدرسه ایرانی در قبرس شمالی آشنا شوید باید تعداد مدارس قبرس شمالی را بررسی کنید. هر یک از مدارس بین المللی قبرس شمالی به عنوان یک مدرسه ایرانی در قبرس شمالی شناخته می شوند. در واقع شما باید بدانید که یک مدرسه ایرانی در قبرس شمالی به صورت خاص وجود ندارد. تمامی مدارس قبرس شمالی شرایطی را فراهم کرده ‌اند که هر یک از دانش آموزان به راحتی در آنها تحصیل نمایند. در واقع شما بین انواع مدارس بین المللی قبرس شمالی می توانید یکی از انواع مدارس را به عنوان بهترین مدرسه ایرانی در قبرس شمالی انتخاب کنید. مدرسه ارامنه لارناکا و لیموسال بهترین مدرسه ایرانی در قبرس شمالی هستند. مدرسه کینگ ریچارد، پافوس، ماکاریوس سوم، فنرومانی و … هم می توانید انتخاب کنید.

مدارس دولتی کشور قبرس شمالی

مدرسه دولتی در قبرس شمالی امتحان ورودی مدرسه دولتی در قبرس شمالی امتحان ورودی ندارند و شامل کلاس‌های اول تا پایان سال دوازدهم می‌باشند. زمانبندی کلاس ها عموما از ۸ صبح تا ۱ عصر بوده و کلاس‌های اصلی به زبان ترکی استانبولی  هستند اما در طول هفته حداقل ۳ ساعت کلاس به زبان انگلیسی برگزار خواهد شد و زبان سوم مانند زبان فرانسه یا روسی به انتخاب خود دانش آموز در مدارس تدریس خواهد شد.

فعالیت‌های فوق برنامه عموماً سه روز در هفته بوده و شامل برنامه‌هایی مانند کامپیوتر، موسیقی، ورزش و هنر می‌شود.

تنها هزینه پرداختی برای شما در این گونه مدارس فقط مربوط به لباس ( در حدود ۵ ۵۰۰ لیر)،  کتاب و نوشت افزار است. همچنین شما می‌توانید از خدمات سرویس‌های دولتی نیز استفاده کنید و توجه داشته باشید اتوبوس‌ها در مناطق مختلف محدوده مدرسه ایستگاه دارند.

در این مدارس تغذیه به عهده مدرسه نیست اما شما می‌توانید از بوفه مدرسه  که خدمات خوب و ارزانی هم می‌دهند، استفاده کنید.

این مدارس دارای پستی به نام رهبر مدرسه است که رابط میان والدین و اولیا مدرسه می باشد و مسائل و مشکلات مربوط به دانش آموز را با بیان کردن به ایشان می‌توان حل کرد. (مسائل زبان یا عدم همراهی فرزند برای زبان یا هرگونه عدم توانمندی)

لیست مدارس دولتی در کشور قبرس شمالی

 • Canbulat Secondry School (مدرسه راهنمایی جامبولات)

شماره تماس:۰۳۹۲۳۶۶۵۸۳۰

 • Alasya Primary School (مدرسه ابتدایی آلآسيا)

شماره تماس: ۰۳۹۲۳۶۶۱۴۵۲.

 • دبستان Karakol Primary School

شماره تماس: ۰۳۹۲۳۶۵۰۴۵۸

 • Nimik Kemal Lisesi یکی از بهترین مدارس دولتی در فاماگوستا

 • دبیرستان Bekirpasha Lisesi در منطقه اسکله در فاماگوستا (شماره تماس: ۰۳۹۲۳۷۱۲۸۱۱)

 • دبستان Shehit Ikerkarter در منطقه اسکله در فاماگوستا

 • مدرسه Marif در اسکله (که با وجود انگلیسی زبان بودن، دولتی می‌باشد)

 • مدرسه راهنمایی دولتی Çanakkale Ortaokulu

 • مدارس تجارت

برای دانش آموزان زیر ۱۷ سال، دوره‌های حرفه‌ای یک یا دو ساله به همراه دوره‌های کارورزی در شرایط جدی کاری و معادل دبیرستان‌های کار و دانش محسوب می‌شوند.)

دارای انواع رشته های مهارتی نظیر عکاسی، گرافیک، لوله کشی ساختمان، برق و …

توجه کنید که مدارک آنها برای ارائه به دانشگاه‌ها قابل قبول نیست و عموما در کارهای آزاد کاربرد دارند و اینکه بر حسب میزان افرادی که ثبت نام می‌کنند برخی رشته‌های پر تقاضا تر را ارائه می کنند.

 • هنرستان

در شهر فاماگوستا و نزدیک به مدرسه نامیک کمال یک هنرستان وجود دارد. (اطلاعات بیشتر را میتوانید از اداره آموزش و پرورش دریافت کنید)

مدارس استثنایی (تیزهوشان) 

این مدارس همانند مدارس کشور ایران دارای امتحان های ورودی مهم و سخت میباشند که عموما تنها اشخاصی که معدل ۱۰ دارند می‌توانند وارد این مدارس شوند.

این مدارس و تمامی فعالیت‌های فوق برنامه ای مانند رباتیک، ورزش و هنر کاملا رایگان هستند و تلفیقی از هر دو زبان ترکی و انگلیسی می‌باشد.

تنها ۳ مدرسه استثنایی در کشور قبرس شمالی وجود دارد (گیرنه، ماگوسا، لفکوشا) و تمامی فارغ التحصیلان این مدارس به آسانی می‌توانند بورسیه دانشگاه‌های خارجی شوند.

انواع مدارس در کشور قبرس شمالی

مدارس خصوصی

زبان در این مدارس به صورت ترکیبی ترکی، انگلیسی، فرانسوی، آلمانی یا روسی و به انتخاب خود دانش آموز می باشد. شهریه های این مدارس برای یک سال تحصیلی متفاوت بوده و عموماً در حدود ۲۸۰۰۰ لیر تا ۳۵۰۰۰ لیر است و باقی هزینه‌ها از قبیل هزینه سرویس و یونیفرم و کتاب جداگانه محاسبه می‌شود. این هزینه‌ها در هنگام ثبت نام به طور کامل شرح داده می‌شود.

علاوه بر فعالیت‌های فوق‌برنامه مدارس دولتی، فعالیت‌های پیشرفته تری مانند شطرنج، رباتیک و ورزشی دارند.

دو وعده صبحانه، ناهار و میان‌وعده صبح (میوه) و میان‌وعده عصر (کیک و آبمیوه) به عهده مدرسه می‌باشد.

 • Wonder Kids

در مقطع مهد و پیش دبستان (از حدود سنی ۲ سال تا پایان پیش دبستان) و همچنین مقطع است.

در حال حاضر تنها مورد در شهر فاماگوستا و جز بهترین مدارس این شهر است که علاوه بر مدیر داخلی، معلم ایرانی هم دارند و همین مورد باعث می‌شود کودکان آسان‌تر با شرایط مهاجرت به کشور با زبان ناآشنا و چالش‌های درک محیط جدید هماهنگ شوند و برای آموزش زبان به ترکی و انگلیسی پیشرفت سریعتری داشته باشند. دریافت هزینه‌ها به دو صورت نقدی و همچنین ماهیانه است و برای کودک دوم از یک خانواده تخفیف لحاظ می‌شود.

 • Doga Koleji یا Nature Eastern Mediterranean Campus Schools زیر نظر دانشگاه EMU

از حدود ۲۸۰۰۰ لیر و برای سال تحصیلی بعد بین ۳۳ تا ۳۵ هزار لیر اعلام شده و تمام مقاطع تحصیلی تا دبیرستان را شامل می‌شود.

در شهرهای فاماگوستا و لفکوشا و گیرنه شعبه دارد. دانش آموزان ایرانی زیادی در این مدرسه ثبت نام می‌کنند و در این مورد تحلیل‌های متفاوتی وجود دارد. از نقطه نظر بعضی والدین در زمان‌های غیر از کلاس بچه‌ها نیازی به صحبت به زبان انگلیسی و ترکی نمی‌بینند و ممکن است روند پیشرفت در این مورد کندتر اتفاق بیفتد و از سوی مقابل والدینی هستند که اعتقاد دارند، دانش‌آموزان بعد از فارغ التحصیلی به راحتی در آزمون آیلتس نمره ۷ به بالا را کسب کرده‌اند و رضایت کامل دارند.

این مدرسه در فاماگوستا در محوطه دانشگاه EMU و در نزدیکی ایستگاه مرکزی اتوبوس‌های دانشگاه می‌باشد. (شماره تماس: ۰۳۹۲۴۴۴۰۵۳۷)

 • Necat British College در لفکوشا با دریافتی ۴۵۰۰ پوند (که به لیر با قیمت روز هم قبول می‌کنند)

با احتساب کلیه ی موارد از سرویس و ناهار و شهریه برای مقاطع مختلف هزینه‌ها کمی متفاوت می‌باشد و در صورت پرداخت اقساطی با سود ۵% محاسبه می‌شود. زبان در این مدرسه انگلیسی می‌باشد. (شماره تماس: ۰۳۹۲۶۷۰۰۲۰۲)

 • مدرسه Dr suat که در واقع زیر مجموعه Neareast است.

شامل مقاطع مهدکودک تا کلاس نهم است و ۳۰۰۰۰ لیر به صورت یکجا شامل سرویس، ناهار و کتاب و لباس هزینه کلی برای این مدرسه می‌باشد و در شهر گیرنه واقع شده است. (شماره تماس: ۰۰۹۰۳۹۲۴۴۴۹۹۳۹)

 • Bulent Ecevt High School

این مدرسه راهنمایی در لفکوشا امتحان ورودی دارد و به دو صورت با هزینه پرداختی یورو ( اکثر دروس انگلیسی و زیر نظر انگلیس می‌باشد) و رایگان (به زبان ترکی) از طریق امتحان ورودی دانش آموز می پذیرد. (شماره تماس: ۰۳۹۲۲۲۳۶۱۵۵)

 • British School of Kyrenia

با هزینه ۵۰۰۰ پوند در گیرنه بوده و با توجه به نوع دیپلم صادر شده برای پذیرش از دانشگاه‌های سایر کشورهای اروپایی و کانادا شرایط برای دانش آموزان هموارتر می‌باشد.

 • American college

این مدرسه در گیرنه و وابسته به دانشگاه آمریکایی گیرنه از کودک ۱ ساله تا مقطع دکترا است. هزینه این مدرسه ۲۳۰۰۰ لیر با احتساب تمام ابزار آموزشی و سرویس و لباس در مقطع دبستان اعلام شده است و در موارد فوق برنامه کلاس رقص هم علاوه بر سایر موارد شامل همان هزینه اولیه می‌شود اما برای کلاس های بازیگری و شطرنج شامل هزینه بیشتر می‌شود. زبان پایه زبان انگلیسی بوده و زبان‌های دیگر شامل فرانسه، روسی، ترکی به صورت جنبی و با همان هزینه اولیه خواهد بود.

 • مدارس اتت

از مقطع پیش دبستانی تا پنجم را شامل می‌شوند و شرایط این دسته از مدارس به این صورت است که بعد از اتمام زمان کلاس‌ها در مدارس دولتی، سرویس مربوط به اات دانش آموز را از مدارس دولتی تحویل گرفته و به محل این مدارس می‌رساند. دانش آموزان در این زمان تا حدود ساعت ۱۷:۳۰ تکالیف مدرسه و همچنین آموزش زبان ترکی یا انگلیسی با آلمانی خواهند داشت.

این دسته از مدارس برای والدین شاغل کارآمد است و هزینه آن چون به عنوان نیمه وقت در مدارس خصوصی محسوب می‌شود، کمتر از هزینه کامل حضور دانش آموز در این مدارس است.

انواع مدارس در کشور قبرس شمالی

توصیه‌هایی در رابطه با انتخاب مدرسه مناسب

 • قبل از تصمیم گیری نهایی به اداره ی آموزش پرورش شهر خود مراجعه کنید و ترجیحا با شخصی که به زبان ترکی کاملا مسلط باشد مشورت کنید تا بهترین نتیجه گیری را داشته باشید.
 • تست «آنتی ژن» هفتگی در دوره کرونا برای تمام مدارس و دانش آموزان (این تست رایگان می‌باشد)
 • دروس در دوره دبیرستان برای دانش آموزان برمبنای علاقه‌مندی و رشته‌ای که در دانشگاه قصد ادامه دارند، انتخاب می‌شوند و معمولا وقتی در مدارس خصوصی ثبت نام انجام شود، ممکن است ورود به مدارس دولتی چندان راحت نباشد.
 • عدم تفکیک جنسیتی حسن بزرگی برای شناخت بچه‌ها از جامعه و خودشناسی است و مدارس در کشور قبرس شمالی به دانش آموزان استرس درس وارد نمی‌کنند و برای آموزش زبان مدارس کمک و همراه هستند. (در مدارس دولتی و خصوصی این مورد یکسان است)

هزینه مدارس قبرس شمالی

یکی از مهمترین مواردی که زمان انتخاب مدرسه اهمیت دارد هزینه‌های مدارس می‌باشد. آیا شما قصد انتخاب یکی از انواع مدارس بین المللی قبرس شمالی را دارید؟ اگر پاسختان بلی است باید هزینه‌های زندگی و تحصیل در این کشور را بررسی نمایید. برای تحصیل در مدارس قبرس شمالی امتحان ورودی در نظر گرفته نخواهد شد. دانش آموزان می‌توانند به کلاس بعدی ارتقا پیدا کنند. دانش آموزان ابتدایی پس از ارزیابی در پایان سال می‌توانند گواهی مرخصی شان را کسب نمایند.

شرایط پذیرش

شرایط پذیرش مدارس قبرس شمالی بسیار آسان است. دانش‌آموزان به راحتی در یکی از انواع مدارس می‌توانند ثبت نام شوند. برای تحصیل در مدارس قبرس شمالی امتحان ورودی گرفته نمی‌شود. هر یک از دانش آموزان بعد از اینکه دوره کلاس خود را تمام کنند به راحتی به کلاس بعدی می‌روند. دانش آموزان دوره ابتدایی را می‌گذرانند، سپس بعد از ارزیابی‌های لازم گواهی مرخصی را کسب خواهند کرد.

تمامی فارغ التحصیلان بدون گذراندن امتحان خاصی می‌توانند به مدرسه متوسطه بروند. کلاس های ۹ و ۱۲ در مدارس قبرس شمالی به وسیله وزارت آموزش و پرورش مدیریت می‌شود. هر یک از دانش آموزانی که در مدارس قبرس شمالی مقطع دبیرستان مشغول به تحصیل هستند سن شان بین ۱۲ تا ۱۸ ساله می‌باشد.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در مدارس

دانش‌آموزانی که قصد تحصیل در مدارس قبرس شمالی را دارند برای دریافت ویزای تحصیلی باید به سفارت این کشور مراجعه کنند. مدارک را سفارت هر یک از کشورها مشخص خواهد کرد. هر یک از مهم ترین مدارک برای تحصیل در مدارس بین المللی قبرس شمالی باید آماده شود. هر یک از مدارس قبرس شمالی بیمه نامه، فرم درخواست اخذ ویزا، گواهی پزشکی، مدارک تحصیلی قبلی، سند تمکن مالی، ارائه مدارک هویتی و غیره را دریافت می‌کند.

هزینه تحصیل در مدارس قبرس شمالی چقدر است؟

تمامی فارغ التحصیلان بدون امتحان به مدرسه متوسطه می‌روند. به طور کلی هزینه‌های مربوط به تحصیل در مدارس بین المللی قبرس شمالی متغیر است و به عوامل زیادی بستگی دارد. به طور میانگینوالدین باید مبلغ ۲۵۰۰ الی ۱۵ هزار دلار را برای یک سال تحصیلی دانش آموزان کنار بگذارند.

برای دریافت ویزای تحصیلی باید چه مدارکی داشته باشیم؟

متقاضیانی که قصد تحصیل در مدارس قبرس شمالی را دارند برای دریافت ویزای تحصیلی باید به سفارت این کشور مراجعه کنند. مدارک را سفارت هر یک از کشورها مشخص خواهد کرد. هر یک از مهم ترین مدارک برای تحصیل باید آماده شود. هر یک از مدارس بیمه‌نامه، فرم درخواست اخذ ویزا، گواهی پزشکی، مدارک تحصیلی قبلی، سند تمکن مالی، ارائه مدارک هویتی و غیره را دریافت می‌کند.

One thought on “مدارس در کشور قبرس شمالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Compare Listings

عنوان قیمت وضعیت نوع منطقه هدف اتاق های خواب حمام و سرویس بهداشتی